Element kov sa spája s jeseňou, s obdobím, počas ktorého zbierame úrodu: ovocie, zeleninu, orechy a príroda sa zároveň začína obnažovať, začína zhadzovať „odev“ a prestáva plodiť ovocie. Je to obdobie, počas ktorého sa o sebe najviac dozvieme, v ktorom sa otáčame dovnútra (aj stromy sfarbia listy a zhodia ich, vracajú matke Zemi), rozmýšľame nad svojim životom, zmyslom života, cieľmi.
Tak ako sa stromy zbavujú listov, aj my by sme sa mali zbavovať starého a nepotrebného, všetkého, čo už do nášho života nepatrí, aby sme v ďalšej sezóne mohli zožať nové plody nášho snaženia. Zároveň nás pripravuje na tmavé, studené mesiace, ktoré prídu.
Kov v našom živote:
- oddeľuje potrebné od nepotrebného, čistí a nechá v živote len to, čo stojí za to, ukončuje vzťahy, ktoré nám nič neprinášajú.
- Predstavuje jeseň nášho života – je to etapa, kedy zbierame plody svojho života, avšak ešte nachádzame energiu skúšať to, čo sme dovtedy nestihli. Aj keď odvaha na zmenu a hľadanie nového nás ľahšie vykoľaja ako v období dospievania.
- Vnáša do nášho každodenného života štruktúra, hranice – na jeseň sa vraciame do škôl, po dovolenke do práce a náš každodenný život sa stáva rutinou.
- V tele pôsobí prvok Kovu ako imunita – ochranný štít. Typickými chorobami kovu sú alergie a nachladnutia, hnačka, zápcha, kašeľ, problémy lymfatického a imunitného systému
- Orgánmi sú pľúca a hrubé črevo, ktoré symbolizujú formu prepojenia medzi vonkajším a vnútorným svetom. Pľúcami obrazne vdychujeme skúsenosti, nechávame si to, čo potrebujeme a hrubým črevom vylúčime to, čo nám neslúži.
Kov je tvrdý, pevný a presný, má však v sebe aj flexibilitu, ktorá umožňuje aby sa pretavil – zmenil tvar. Ak je však príliš silný – ostáva rigidný, tuhý. Kov ako energia je tvrdší, ostrejší a chladnejší, jinovejší ako energie zeme a ohňa, ktoré sú pred ním. Zároveň je to však energia, ktorá priťahuje krásu, symetriu a je inšpirovaná čistotou – je taký aká je príroda okolo neho – krásna farebná a čistá. Nás to ťahá k hlbším zamysleniam nad otázkami ako: kto som, prečo som tu, čo je mojim zmyslom života … a zbytočné debaty nás viac otravujú.
Emóciou tohoto obdobia je smútok, ktorý môže mať rôznu hĺbku od jemnej melanchólie až po hlboký žiaľ alebo depresiu. Kovová energia smeruje dovnútra, dlhodobý smútok je uzamknutie emócie hlboko v nás. Znamená to stratu energie a uzatváranie sa do seba. Smútok nás však aj očisťuje od nepotrebného a prenáša nás cez ťažké obdobie.
Orgánmi kovu sú hrubé črevo (jang) a pľúca (jin), kov teda spájame s dýchaním a vylučovaním. Častým prejavom jeho nevyrovnanosti sú dýchacie problémy, kožné problémy, vylučovacie problémy, problémy lymfatického a imunitného systému. Človek s nevyrovnaným elementom kov nie je schopný nechať ísť problémy z minulosti, nie je schopný si ponechať energiu, ktorá nás vyživuje.
Rovnováhu v elemente nastolíme:
- stanovením si rutiny a štruktúry v živote,
- schopnosťou nechať veci odísť z nášho života,
- zjemnením našich ochranných „hraníc“, tak aby sme sa vedeli prepojiť s inými ľuďmi, aby sme dokázali byť spoločenský a mali sociálne kontakty,
- cvičením – otváranie hrude a pobytom vonku na čerstvom vzduchu,
- očistou tela – môžeme si urobiť pôst, nie však dlhý, radšej volíme ľahkú stravu
- urobíme si zoznam, čo do nášho života už nepatrí.
- Dôležité je aj obliekanie, nemali by sme vychádzať nedostatočne oblečení a unavení a mali by sme sa chrániť pred vetrom
Strava
Počasie na jeseň je chladnejšie a preto by sme mali dať prednosť teplým, vareným jedlám. Vhodné sú vývary, polievky a dusené jedlá. Zaradiť by sme mali čo najviac jedál bielej farby (farba elementu kov je biela): karfiol, kaleráb, paštrnák, chren, cibuľa, zeler, petržlen, biela reďkovka, bledé strukoviny, ryžu, hydinové mäso, vajíčka, tofu. Strava by však mala byť pestrá a pozostávať zo všetkých jesenných plodov a dochutená zahrievajúcim korením a bylinkami ako zázvor, škorica, klinčeky, čili papričky, aníz, koriander, rasca, kardamón, kôpor, kari a pod. Ostrá, pálivá chuť podporí trávenie, zahraje nás zvnútra a rozpustí hlieny. Z ovocia si vyberáme to, ktoré pochádza z našich končín: jablká a hrušky.
Pozor by sme si mali dať na hlienotvorné potraviny, najmä mliečne výrobky, ochladzujúce citrusové plody a cukor.
Farba: biela
Ročné obdobie: jeseň
Vôňa: eukalyptus, čajovník, kadidlo
Orgány: hrubé črevo a pľúca