Joganidra je „jogový spánok“, počas ktorého sa prepracujeme do stavu medzi spánkom a bdelosťou, bez straty plného vedomia a sen si vytvárame vedome podľa inštrukcií učiteľa. Cieľom riadenej obrazovotvornosti je vyprovokovať reakcie v nevedomej časti mysle (všetko čo prežívame pomocou zmyslov alebo aj v myšlienkach zanecháva odtlačky v našej mysli). Praktikujúcemu sa vynoria rôzne spomienky, často aj v inej podobe v akej ich skutočne zažil, pretože množstvo informácií je uložených v nevedomej mysli v podobe symbolov. Normálne prístup k nevedomiu nemáme, avšak invokovaním rôznych obrazcov či symbolov počas hlbokej relaxácie môže premostiť medzeru vedomia medzi stavom bdenia a nevedomím. Vizualizácia počas joganidry umožňuje vyčistiť nánosy vedomia. Výsledkom bude, že energiu, ktorú sme spotrebovávali na potláčanie týchto nánosov a nečistôt, budeme môcť využiť efektívnejšie.
- Joganidru môže praktizovať každý bez rodielu veku, pohlavia, národnosti, rasy či fyzickej kondície. Je to relaxačná metóda dostupné širokej populácii, je finančne ako aj priestorovo nenáročná.
- Aj v prípade, že študent zaspí dostaví sa pocit relaxácie.
- Ponúka riešenie problémov, ktoré sú ukryté hlboko v našom nevedomí a ktoré počas praktizovania jóganidry prechádzajú do nášho vedomia.
- Joganidra zlepšuje pamäť, podporuje imunitu a redukuje stres – zlepšuje celkové zdravie.
- Využíva sa ako terapia pri rôznych psychických traumách a závislositach.
- Prináša úľavu pri strese a napätí.
- V psychiatrických diagnózach bol potvrdený pozitívny vplyv na stavy úzkosti – joganidra je doplnkovou metódou prípadne alternatívou pre pacientou, ktorí si nemôžu dovoliť finančne nákladné sedenia u psychológov (jóganidru môžu prevádzať aj sami doma) a odmietajú dlhodobé užívanie liekov. Pri úzkostiach dochádza k zvýšenej odozve hypotalamusu a zvýšenej aktivite sympatického nervového systému (zvýšená aktivita). Joganidra reguluje činnosť hypotalamusu a zvyšuje činnosť parasympatického nervového systému.