„Človek sa nemôže odrážať v tečúcej vode. Len tí, ktorí poznajú vnútorný mier, ho dokážu dať ostatným.“
Lao-c‘
V čínskej medicíne rozlišujeme 5 elementov prírody (voda, zem, kov, oheň, drevo), ktoré sú aj súčasťou nás. Každému ročnému obdobiu je priradený jeden element, ich štúdiom môžeme porozumieť fungovaniu nášho tela, podporiť zdravotný stav a ostať v harmónii počas celého roka. Zimné obdobie sa nesie v elemente vody – element a energia zimy je pomalá, stagnujúca, chladná a čakajúca – odpoveďou na toto spomalenie vidíme v celej prírode – vonku je tma, chladno, sneh, stromy sú bez listov, ulice sú prázdne, celá príroda sa uzatvára do seba, vťahuje energiu dovnútra – tak by sme sa mali naladiť aj my, mali by sme oddychovať, „šetriť energiou“ na jarné obdobie prebúdzania prírody. Aj naša čchi sa sťahuje do vnútra. Dotýkame sa viac nášho vnútra a nedotknutých emócií – vytvára sa priestor pre prácu s našim vnútrom.
Dnešná doba však vyžaduje aktivitu celý rok a to vyčerpáva našu energiu. Element vody je najväčším rezervoárom ľudskej prenatálnej energie, ktorú nesprávnym prístupom k životu, nadmernou prácou, nedostatkom spánku a pod. vyčerpávame. Prečo je oddych v zime veľmi dôležité.
Element vody súvisí so všetkým v našom tele, čo je tekuté: krv, moč, lymfa, tráviace tekutiny, hlieny, pot, slzy ale aj cirkulácia vzduchu. Naše telo je tvorené zo 70 % vodou.
Emóciou v tradičnej čínskej medicíne spájanou s energiou vody je strach a strach je blokovaním alebo nedostatkom energie čchi v obličkách. Určitá dávka strachu je pre život dôležitá, umožňuje nám prežiť. Prebytok vedie k úzkostiam, fóbiám a nedostatku odvahy, dokonca k žiarlivosti (Balance Acupuncture, 2019). Strach znamená nedostatok energie čeliť výzvam, strach, že nie sme dosť pripravení na prichádzajúce udalosti. Tradičná čínska medicína určuje diagnózy na základe emócie a zvuku, tým je v prípade elementu voda stonanie.
Voda je zimný element – zima znamená chlad – paradoxne obličky, aj keď sú v zimnom elemente, zimou trpia. Nemajú radi studené nápoje (lepšia je teplá prevarená voda) a chlad všeobecne (uši majú tvar obličiek, v zime ich treba držať v teple) ale ani prehnané prehrievanie.
Keď zažívame strach oslabujeme obličky, ak je dlhodobý a intenzívny, t.j. máme nadbytok vody, pôsobí negatívne na element oheň – t.j. ovplyvňuje negatívne aj srdce a následne spôsobuje nespavosť, mániu, psychické poruchy, vedie k plačlivosti alebo nadmernej veselosti. Ak je elementu voda nedostatok, nevyživuje element drevo – vznikajú problémy s pečeňou (krvou) a žlčníkom (rozhodovanie).
Párovým orgánom, ktorý je spojený s obličkami aj anatomicky, je močový mechúr. Je podriadený a závislý od energie obličiek
Príprava na zimu znamená posilňovať orgánov spadajúcich pod element vody – močový mechúr a obličky. V zime sa pre uchovanie energie sa doporučuje:
- udržiavať telo v teple,
- spať do východu slnka,
- vyvarovať sa poteniu.
Nedodržiavanie týchto pravidiel vedie k vyčerpávaniu energie, skracovaniu svalov a následne k úrazom, ochorenia a následne nedostatkom energiu pre nástup jari.
Cvičenie: dlhšie výdrže, naťahovanie, odstraňovanie napätia v bedrových kĺboch a trieslach. Na strach sú vhodné záklony (uvoľňujú emócie), posilňovanie chrbtového svalstva a uvoľňovanie bolestí chrbtice – všetko v súlade s dychom. Príjemné sú flow jogové zostavy, plynúce ako voda.Zaradiť treba dychové cvičenia a relaxačné a koncentračné techniky
Stravovanie
V zime sa vyhnite: citrusom, mliečnym produktom, surovej zelenine a ovociu, minerálkam a zelenému čaju. Naopak, vhodné sú: dlho varené a pečené jedlá, strukoviny, vývary, miso polievka, ovocie a zeleninud dusené, morské riasy, ryžu, šampióny, orechy, sezam, zázvor, škorica, karí
Aromaterapia
Ylang-ylang, jasmín, bazalka.