Individálne hodiny
Tradičná joga
Súčasná doba, životný štýl, sedavé zamestnanie, nesprávne vykonávanie pohybu pri športe či nesprávne cvičenie so záťažou, ale aj zlé pohybové návyky z bežného života, spôsobujú čoraz viac problémy s pohybovým aparátom, bolesť a nakoniec ochorenie. Preto, aby sme predišli závažným problémom, je potrebná pohybová „inteligencia“, ktorou si osvojíme zdravé princípy pohybu a prenesieme ich aj do bežného života. Tradičná joga bude pôsobiť hlavne ako prevencia a učiť nás rozpoznávať nerovnováhu na telesnej úrovni, úrovni dychu či mysle. Pomocou vedomého pohybu, v súlade s dychom a vedomím prispievame k obnoveniu základných funkcií organizmu, odstraňovaniu nerovnováhy, k podpore a pochopeniu morálnych a etických princípov voči sebe a okoliu.
Na hodinách tradičnej jogy sa budeme učiť pracovať s telom, dychom aj mysľou. Budeme kultivovať vlastnú pozornosť a citlivosť k sebe samým, aby sme si dokázali uvedomiť, ktoré konanie, pohyb, zmena dychového vzorca či emócia má na nás vplyv a ako vlastnými silami nastoliť v našom organizme opäť rovnováhu.
Hodiny budú pre Vás cvičením, v ktorom nebudete napodobňovať inštruktora, ale každej pozícii dodáte vlastnú formu a obsah a objavíte nový prežitok, vytvoríte si vlastnú jogovú terapiu.
Gravid joga
Gravid joga je určená pre tehotné ženy alebo ženy po pôrode (po šestonedelí). Cvičenie je prispôsobené jednotlivým trimestrom a možnostiam budúcich a čerstvých mamičiek. Počas hodín pracujeme na zlepšení fyzickej aj psychickej pohody a to hlavne prostredníctvom fyzických a dýchacích cvičení, koncentračných techník a relaxácie.
Joga pre seniorov
Joga pre seniorov rešpektuje špeciálne požiadavky klientov s ohľadom na zdravotný stav a vek. Cvičenie je časovo aj intenzitou prispôsobené aktuálnemu zdravotnému stavu a kondícií cvičenca, ponúka techniky na udržanie a zlepšenie mobility, posilnenia svalov a rovnováhy, dýchacie a relaxačné techniky. Pri cvičení sa využívajú rôzne pomôcky, je možné cvičiť s oporou, na stoličke alebo v ľahu. Okrem vitálnych funkcií zlepšuje aj konginitívne funkcie starších ľudí využívajúc techniky koordinácie a koncentrácie. Pravidelné cvičenie prináša benefity v podobe zlepšenia rovnováhy (zníženie rizika pádov), prevencia rednutia kostí, spomaľovanie úbytok a atrofovanie svalovej hmoty, zlepšuje flexibilitu a ohybnosť, zvyšuje kapacitu pľúc, zlepšuje kvalitu spánku a zvládanie stresu.
Post covid joga
COVID ochorenie zanecháva aj po vyliečení tzv. „post-covidový syndróm“, ktorý sa prejavuje hlavne pretrvávajúcou únavou, problémami s dýchaním, bolesťami kĺbov či svalov a taktiež stuhnutým svalstvom.
Práve toto ochorenie nám pripomenulo aká dôležitá je rehabilitácia nielen po úrazoch lokomotorického aparátu, ale po každom ochorení. Človek, ktorý nedopraje telu rehabilitáciu je náchylnejší na škodlivé vonkajšie faktory a dostáva sa tým do začarovaného kruhu.
Jogová terapia obsahuje rehabilitačné techniky na obnovenie funkčnosti a plnosti dýchania, pohybu ako aj upevnenie emočnej stability.
Na hodinách budeme využívať tzv. hathény, čo sú pozície tela, ktoré pôsobia na nervy ovplyvňujúce konkrétnu časť pľúc a tak nás nútia dýchať určitým spôsobom. Ďalej budeme využívať dychové techniky na zlepšenie kapacity a vitality pľúc. Telu doprajeme veľa rozohriatia a prekrvenia a zároveň spevníme telo pozíciami v súlade s princípmi zdravého pohybu. Neustálou pozornosťou k sebe budeme pôsobiť aj na našu emočnú stabilitu.
Vek a predchádzajúce skúsenosti s jogou nie sú rozhodujúce, jogová terapia je určená všetkým a dokáže sa prispôsobiť individuálnym možnostiam a potrebám.
Jin joga
Jin joga pracuje s jemnejšími časťami fyzického tela (kĺby, väzy, fascie), so životnou energiou a emóciami – je kľudnejšia, pomalšia, vytrvalejšia. Na rozdiel od bežnej lekcie jogy je jin joga statická, používa vybrané pozície, v ktorých zotrváva 3-5 minút a má podobný účinok ako akupunktúra, ak sa praktizuje dlhodobo. Používajú sa ásany podobne ako v joge, ideálne s uvoľnenými svalmi. V pozícii zotrvávame po dobu niekoľkých minút a využívame bolstre, deky a iné jogové pomôcky. Znehybnenie je na úrovni:
- fyzického tela (svaly nevyvíjajú aktivitu, nehybnosťou tela ovplyvňujeme dych – hýbajúce telo získava energiu aj z dychu),
- dychu (dych bude kľudný, pomalý, nenútený. Pokúsime sa predĺžiť nádych aj výdych.
- našej mysli (kontrolujeme si myšlienky, nenecháme myseľ blúdiť a preskakovať).
Medzi účinky jin jogy patrí:
- prevencia straty pohyblivosti kĺbov,
- prevencia osteoporózy,
- úľava pri fixácii kĺbov,
- psychická úľava – práca s emóciami.