K typickým klinickým príznakom reumatoidnej artritídy patrí hlavne bolesť kĺbov, celková slabosť a únava, zvýšenie teploty a opuch kĺbov. Najčastejšie postihnuté kĺby sú: prsty rúk, nôh, zápästia, členky, kolená, ale aj iné kĺby (mandibulárne, kĺby stavcov chrbtice a pod.). Zapálené a opuchnuté kĺby spôsobujú poškodenia a deformity, ktoré majú za následok obmedzenie pohyblivosti, nestabilitu a stuhnutie. Človek postihnutý reumatoidnou artritídou postupne začína mať problém s fyzickou aktivitou, s pracovnými činnosťami ale aj s bežnými dennými činnosťami. Ráno sa prebúdza so stuhnutým pohybovým aparátom. Táto stuhnutosť trvá aj niekoľko hodín. Okrem stuhnutosti je obmedzujúcim činiteľom bolesť, ktorá zvyčajne ustúpi až po užití liekov (aj to s niekoľko hodinovým odstupom). Veľmi deprimujúce je, že človek nezvláda už ani obliekanie, osobnú hygienu, chôdzu, krájanie chleba, uchopenie pohára a pod. Celková kvalita života sa rapídne znižuje. K tomu sa pridávajú aj ďalšie ochorenia na fyzickej a psychickej úrovni – depresie, úzkosti, strata chuti do života.
Liečba (ak možno tento výraz vôbec použiť, nakoľko liek na vyliečenie nie je známy) sa zameriava hlavne na potlačenie aktivity choroby a tým predídenie kĺbovému poškodeniu. V súčasnosti je dostupná medikamentózna liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi, syntetickými steroidnými hormónmi, cytostatikami a pod. a v posledných rokoch „biologickými liekmi“. Biologické lieky sú vlastne protilátky alebo receptory, ktoré sa viažu na prozápalové cytokíny alebo na bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku a udržovaní zápalu. Všetky tieto lieky však majú aj nežiadúce účinky. Pri ťažkých deformitách kĺbov dochádza aj k reumochirurgickým operáciám, kde sa upravujú deformity, odstraňuje sa zapálená kĺbová blana alebo sa kĺby nahrádzajú implantátmi.
Jogová terapia uprednostňuje celostný prístup a pohľad na každú chorobu. Pri diagnostikovaní sa pýtame akú informáciu nám choroba prináša a ako súvisí s nami a s našim životom. To, čo sa odohráva na imunitnej, hormonálnej a bunkovej úrovni, je vernou reflexiou života človeka, jeho povahy, vzťahu k sebe, nárokov na seba a pod.
Čo sa týka autoimunitných ochorení komplexne a teda aj reumatoidnej artritídy, zvyčajne nám hovorí o tom ako sa trápime, žijeme na svoj úkor, nakladáme si viac, než unesieme, sme príliš puntičkársky, nikomu nepovieme nie, sme nesmelí či ustráchaní.
Prvou obrannou líniou nášho tela je únava. Tú zvyčajne silou vôle prekonáme. Potom príde druhá obranná línia – bolesť. Ak neskúmame bolesť ako informáciu a dáme si iba liek proti bolesti, padne aj táto druhá obranná línia. Poslednou obrannou líniou je opuch a zabránenie pohybu. Ak aj na toto použijeme iba lieky, organizmus už nemá východisko a poddá sa chorobe.
Ešte hlbším skúmaním môžeme dôjsť k poznaniu, že každá choroba je len výsledkom nerovnováhy v našom tele. Našou úlohou je nad tým sa zamyslieť.
Na hodinách jogovej terapie sa venujeme nielen telu, ale aj našej mysli, emóciám a ich vzájomnému pôsobeniu. Obsahom jogovej terapie pre reumatikov je:
- Práca na kultivácií vedomej pozornosti a rozvíjanie citlivosti vnímania a uvedomenia si seba samého, a tým rozvíjanie propriocepcie. Touto pozornosťou k sebe samým spoznávame nerovnováhu na fyzickej, energetickej a duchovnej úrovni.
- Naučiť sa uvedomovanie dychu, jeho vplyvu na telo a myseľ a naopak, rozvíjanie optimálnych dychových vzorcov, s dôrazom na bráničný dych ako hlavný nástroj stabilizácie trupu.
- Naučiť sa uvedomovať svoj pohyb, ako aj kompenzácie, ktoré telo vykonáva, spoznanie a osvojenie si zdravých vzorcov pohybu a ich aplikácia do bežného života.
- Naučiť sa a využívať vývojové pozície pri cvičení a modifikácie jogových pozícií podľa individuálnych obmedzení.
- Naučiť sa ako rozhýbať kĺby a kĺbové spojenia, ako pracovať („rozlepiť“) fascie a svaly.
- Naučiť sa používať pomôcky pri cvičení, loptičky, valce, bolstre, deky, bloky, popruhy a pod.
- Prijať svoju chorobu, ale zároveň sa jej nepoddať, smerovaním pozornosti k sebe spoznávať dôvody prečo k nerovnováhe a nakoniec k chorobe prišlo, na základe toho zmeniť svoje životné postoje, správanie, životný štýl.
- Motivovať ľudí s reumatickým ochorením ku každodennému pohybu napriek obmedzeniam.
- Dostať chorých s reumatickým ochorením viac medzi ľudí, socializovať ich, aby mali možnosť sa porozprávať s ľuďmi, ktorí majú podobný osud o ich skúsenostiach.